Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi Ev Sahipliğinde, Gönül Elçileri Merkez Buluşması Yapıldı.
İzmir Valiliği (BHİ) Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürütülen, illerde Vali Eşleri tarafından sürdürülen “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” kapsamında İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi’nin ev sahipliğinde “İzmir Gönül Elçileri Merkez Buluşması” gerçekleştirildi. Bayan Ayyıldız, Gönül Elçileri Projesi kapsamında İzmir’de Emine Erdoğan Hanımefendi liderliğinde çok yol kat ettiklerini belirterek, İzmir’in koruyucu aile sayısında Türkiye ikincisi, engelli çocukların koruyucu aileye yerleştirilmesinde ise Türkiye birincisi olduklarını söyledi.Programa, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk Hanımefendi ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy Hanımefendi, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Vali yardımcısı ve kaymakam eşleriyle, İzmir'in iş, sanat ile siyaset dünyasından birçok davetli ve gönül elçisi katıldı.
İlçemizi temsilen Programa İlçemiz Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde devam eden  kursiyer ve öğretmenlerimiz katılmıştır.
 “İzmir Koruyucu Aile Sayısında Türkiye İkincisi, Engelli Çocuklarımızın Koruyucu Aileye Yerleştirilmesinde Türkiye Birinci”

Uzm. Dr. Ayyıldız, Koruyucu aile projemizde toplam 354 ailenin olduğunu ve bu ailelerin yanında 400 çocuğun kaldığını açıkladı. 65 engelli çocuğun koruyucu aileye yerleştirildiğini kaydeden Ayyıldız, “İzmir, koruyucu aile sayısında Türkiye ikincisi, engelli çocukların koruyucu aileye yerleştirilmesinde ise Türkiye birincisidir.” diye konuştu. Gönül Elçileri Projesi kapsamında Bereket Ormanları çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Bayan Ayyıldız, 2017, 2018 yıllarında en yeşil il olma hedefi ile İzmir’e bir milyon fidan diktiklerini ifade etti.  Uzm. Dr. Ayyıldız, okul ve hastane bahçelerinde, parklarda meyve ağaçları olmasını istediklerini, bu ağaçların dallarından meyve toplamayı hayal ettiklerini söyledi.  Halk eğitim kursları ile okuma yazma kurs ve kursiyer sayısında son üç yılda yüzde yüz artış sağlandığını dile getiren Bayan Ayyıldız, Gönül Elçileri olarak öğrenmenin hayat boyu devam edeceğine inandıklarını söyleyerek, “Okuma yazma bilmeyenlerin oranı ilimizde yüzde bir. Bu oranı daha da aşağı düşürmeyi amaçlıyoruz" dedi. Konuşmasında İzmir’de Sıfır Atık Projesi ile yapılanlardan bahseden Bayan Ayyıldız, geri dönüşümün önemini vurgulayarak “ 15 dakika işimize yarayan bir poşetin 150 yıl doğada geri dönüşemiyor.” İfadelerini kullandı. 

Mobil Tır İzmir’e Hayırlı Olsun.

18 yaş altı çocuk evliliklerinin ve çocuk işçiliğinin son bulması için duyarlı olunması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Ayyıldız, 2019 yılında bu konuda farkındalığı arttırarak sorunun çözümünde yönelik çalışmalara hız verileceği vurguladı. KETEM çalışmaları hakkında da bilgi veren Bayan Ayyıldız, projeyle sağlıklı toplum için yola çıktıklarını, halen 9 ilçede sabit KETEM’ lerin hizmet verdiğini belirtti.  Mobil tır konusunda bir fark yarattıklarını ifade eden Ayyıldız, Valilik desteğiyle İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçıları Birlikleri, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası tarafından alınan mobil tırın İzmirlilere hediye edildiğini kaydetti. 
 

Bakan Eşlerinden Gönül Elçilerine Destek.

Programa katılan Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy hanımefendi ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk hanımefendi İzmir Gönül Elçileri elçilerine toplumun farkındalığının artırılması konusunda yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik etti. 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy da İzmir Gönül Elçileri Projesi kapsamında koruyucu aile bölümünün çok dikkatini çektiğini dile getirerek bu proje kapsamında sahip olduğumuz değerler günümüzde korunuyor ve gelecek nesillere ulaştırılması hedefleniyor." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un eşi Rana Selçuk ise sosyal sorumluluğun önemine vurgu yaparak bu çalışmaların sosyal zorunluluk değil, sosyal sorumluluk olarak nitelendirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Programda İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “ Karadeniz’den Ege’ye temalı defile izleyicilerin beğenisini topladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle vurguladığı kenevirden elde edilen kendir ipliği ve Ege Bölgesi’nin değeri Ödemiş ipekli dokumalarından hazırlanan abiye gelinlik ve günlük giysi kreasyonu sergilendi.

Gönül elçileri kapsamında yapılan çalışmalara katkı koyanlara teşekkür belgesinin verdiği program kesilen pasta ve çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.